نکات مهم در انتخاب جعبه  آتش نشانی

از زمان پیدا شدن آتش همیشه این کشف با اسان همراه بوده است و فایده های بسیار زیادی برای انسان داشته است، اما از طرفی خطرات زیادی با آتش سوزی همراه بود و زمانی که آتش سوزی از کنترل شما خارج شود ممکن است خسارت های جانی و مالی زیادی برای شما به همراه داشته باشد. به همین دلیل امروزه در هر محلی که خطر بروز آتش سوزی باشد، وسایل، تجهیزات و سیستم اطفا حریق پیش بینی شده است تا بتوان در شرایط اضطراری با آتش سوزی مقابله کرد.
یکی از کارآمد ترین تجهیزاتی که امروزه در ساختمان ها برای اطفاء حریق استفاده می شود جعبه آتش نشانی است که در این مطلب قصد داریم در خصوص نکات مهم زمان خرید جعبه آتش نشانی و انتخاب جعبه آتش نشانی صحبت کنیم. با گروه اطفاء حریق مزیانی همراه باشید.

 

جعبه های آتش نشانی به چند دسته تقسیم می شوند؟

جعبه های آتش نشانی را با وجه به موارد استفاده کاربرد هایی که دارند تقسیم بندی می کنند، به عنوان مثال یک جعبه اتش نشانی می تواند در یک ساختمان مسکونی استفاده شود و یا برای یک کارگاه صنعتی که وسایل سوختنی زیادی در آن موجود است نصب شود. جعبه های آتش نشانی در اولین مرحله و از نظر ساختار و کاربرد به دو دسته تقسیم می شوند:

  • جعبه های آتش نشانی مخصوص نگهداری کپسول های آتش نشانی و یا به عبارتی جعبه آتش نشانی جا کپسولی
  • جعبه های آتش نشانی مجهز به قرقره شیلنگ آتش نشانی

 

انواع سیستم های آبرسانی جعبه آتش نشانی که مجهز به قرقره و شیلنگ هستند به دو دسته:

  • Hose-reel
  • Firebox

تقسیم می شوند که هر کدام از آنها را در ادامه برای شما توضیح می دهیم.

 

  • جعبه آتش نشانی هوزریلی (hosereel)

این جعبه های آتش نشانی دارای شیلنگ پلاستیکی با قطر 4/3 اینچ هستند و آب رسانی به این شیلنگ ها از طریق یک سیستم برنجی هرز گرد که در وسط قرقره قرار دارد انجام می شود. استفاده از این نمونه شیلنگ آتش شانی در جعبه های آتش نشانی برای همه ممکن است و بیشترین استفاده از آنها در ساختمان های مسکونی و یا تجاری است که مساحت کمی دارند.

انتخاب جعبه آتش نشانی هوز ریلی

  • جعبه آتش نشانی با شیلنگ برزنتی

به این نوع جعبه های آتش نشانی Firebox هم می گویند و شیلنگ استفاده در آنها، شیلنگ برزنتی با قطر 1.5 اینچ یا 2 اینچ می باشد و جنس آنها از نخ پرلون است. نحوه قرار گیری این شیلنگ ها در جعبه آتش نشانی به این صورت است که فقط به دور قرقره پیچیده می شوند و به هیچ قسمتی اتصال ندارند و برای استفاده از آنها باید ابتدا به صورت کامل آن ها را باز کنید و سپس نازل شیلنگ آتش نشانی را به شیر مخصوص در جعبه آتش نشانی متصل کنید. استفاده از این نمونه شیلنگ برای همه امکان پذیر نیست و باید فرد آموزش دیده از آن ها استفاده کند و بیشترین استفاده از آنها در مکان های عمومی و فضا هایی است که نیاز به یک سیستم اطفاء حریق قوی و کامل داشته باشد.

انتخاب جعبه آتش نشانی شیلنگ برزنتی

چطور یک جعبه آتش نشانی مناسب انتخاب کنیم؟

خب، الان که با انواع جعبه های آتش نشانی آشنا شدیم باید با هم این موضوع را بررسی کنیم که چطور یک جعبه آتش نشانی مناسب و درست خریداری کنیم. در ادامه مراحلی که باید برای خرید جعبه آتش نشانی انجام دهید را با هم بررسی می کنیم.

 

مرحله اول:
در این مرحله شما ابتدا جنس جعبه آتش نشانی خود را بررسی می کنید و از جنس و ضخامت ورق های مورد استفاده در ساخت جعبه ها اطمینان حاصل می کنید. جعبه های آتش نشانی معمولا دارای ورق هایی با ضخامت 0.7 و 0.8 هستند و بعضی از آنها را با ورق های 1 میلیمتری می سازند. ولی شما باید بدانید که بهترین ضخامت برای ساخت جعبه آتش نشانی 1.5 میلیمتر است، چون وقتی از این نوع ورق استفاده شود احتمال پیچیدگی و از فرم خارج شدن جعبه آتش نشانی به طرز قابل توجهی پایین می آید.

 

مرحله دوم:
در این مرحله شما باید جوشکاری های انجام شده را از نظر کیفیت بررسی کنید. به یاد داشته باشید که هر چقدر جوشکاری های انجام شده کمتر، دقیق تر و تمیز تر باشد، کیفیت نهایی جعبه آتش نشانی شما بیشتر خواهد بود. شما باید مراقب سازندگان جعبه آتش نشانی باشید که ورق های مورد نظر را با خال جوش به هم وصل می کنند و لبه های آن را بر میگردانند و همین باعث می شود که شما تصور کنید که این جعبه ها به صورت تمام جوش ساخته شده.

 

مرحله سوم:
در این مرحله شما نوع تجهیزات و یراق آلاتی را که در ساخت جعبه آتش نشانی استفاده شده است بررسی می کنید. منظور از یراق آلات قفل های استفاده شده، لولاهای در های جعبه است . این موارد علاوه بر این که بر روی زیبایی و ظاهر جعبه آتش نشانی شما تاثیر گذار خواهند بود، بر روی عملکرد جعبه در زمان های اضطراری نیز تاثیر بالایی دارد. برخی از تولید کنندگان از قفل های مخصوص وسایل چوبی استفاده می کنند که این کار هم زیبایی و هم دوام و کیفیت کار را تحت تاثیر قرار می دهد و به این صورت باعث می شود که کیفیت کلی جعبه آتش نشانی شما کاهش پیدا کند. بهترین نمونه های قفل و لولا و به طور کلی یراق آلات نمونه های ترکیه ای با روکش های کرومی است که کیفیت و زیبایی را با هم به شما می بخشد و از طرفی در زمان استفاده از جعبه آتش نشانی هیچ مشکلی برای شما بوجود نمی آورد.

انتخاب جعبه آتش نشانی

مرحله چهارم:
در مرحله بعدی شما باید قرقره درون جعبه را بررسی کنید، بهترین نوع قرقره مورد استفاده در جعبه های آتش نشانی دو بلبرینگ دارند که این دو قطعه باعث می شوند که روند چرخش قرقره و به عبارت دیگر باز شدن شیلنگ آتش نشانی بسیار ساده تر و روان تر باشد و در زمان اطفاء حریق بتوانید سریع تر عمل کنید. از طرفی روان بودن قرقره باعث می شود که فشار کمتری به قرقره و قسمت های وابسته به آن شود و هم موضوع عمر جعبه آتش نشانی شما را بالا می برد.

همچنین در قرقره های موجود در جعبه های آتش نشانی Hose reel، یک قطعه هرزگرد برنجی مخصوص باید آب رسانی به شیلنگ را برعهده داشته باشد و کیفیت این قطعه نیز بسیار مهم می باشد.

 

مرحله پنجم:
مرحله آخر برای انتخاب یک جعبه آتش نشانی این است که ظاهر مناسب و خوبی داشته باشد و به مرور زمان هم زیبایی خود را از دست ندهد، چون جعبه های آتش نشانی در معرض دید خودتان و یا سایر افرادی هستند که در ساختمان مورد نظرتان رفت و آمد می کنند و ظاهر بد یک قسمت می تواند روی دید کلی آنها تاثیر بگذارد. بهترین نوع پوششی که برای جعبه های آتش نشانی موجود است، پوشش های الکترواستاتیکی هستند که مقاومت بسیار زیادی در برابر شرایط جوی دارند و از آنجایی که جعبه های اتش نشانی در معرض رطوبت هستند این موضوع بسیار مهم می باشد.

 

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد، همچنین اگر این مقاله را خواندید بهتر است که سری به محصولات و تجهیزات آتش نشانی ما بزنید و خصوصیات و قیمت های مدل های مختلف جعبه های آتش نشانی را با هم مقایسه کنید.

نوشتن دیدگاه