جعبه آتش نشانی چیست؟

تعریف فایرباکس (firebox) یا جعبه آتش نشانی

یکی از بهترین و کارآمدترین تجهیزات در سیستم اطفا حریق دستی در ساختمان های اداری، مسکونی و کارگاه ها و... جعبه آتش نشانی است. جعبه های آتش نشانی این روز های تبدیل یکی از تجهیزات آتش نشانی مفید و موثر برای کنترل حریق در اوایل آتش سوزی هستند و می توانند در کاهش حرارت محیط، کاهش دود و جلوگیری از آتش سوزی به کمک شما بیایند. از طرفی جعبه های آتش نشانی می تواند توسط ماموران آتش نشانی برای اطفاء حریق به صورت کامل استفاده شود. در ادامه این مطلب از گروه مزیانی قصد داریم اطلاعات مفید و دقیقی در خصوص فایرباکس به شما بدهیم و شما را با آن بهتر آشنا کنیم و برای این کار ابتدا با شبکه آب رسانی جعبه آتش نشانی شروع می کنیم.

 

شبکه آب جعبه آتش نشانی چیست؟

شبکه آب جعبه آتش نشانی یک سیستم لوله کشی آب مشخص است که از سطح زمین تا بالای ساختمان کشیده شده است و در هر طبقه به جعبه های آتش نشانی متصل شده است و آب رسانی به فایرباکس را بر عهده دارد.

انواع سیستم های آبرسانی جعبه آتش نشانی که به آنها رایزر هم می گویند عبارتند از:

  • سیستم رایزر تر: این نوع شبکه لوله کشی از کف ساختمان تا بلندترین قسمت ساختمان ادامه دارد و به آب شهری وصل می باشد و همیشه لوله ها دارای آب هستند و در هر لحظه می توانید از آنها استفاده کنید و بیشتر برای جعبه های آتش نشانی هوزریلی استفاده می شود.
  • سیستم رایزر خشک: این نوع سیستم آب رسانی فایر باکس همانطور که از نام آن پیداست، در حالت عادی خشک است و آبی درون آن نیست و برای استفاده از آن باید لوله ای که در طبقه همکف یا در نزدیک ورودی ساختمان است به پمپ های آتش نشانی وصل شود و آب را در آنها پمپاژ کنند. فایرباکس های دارای شیلنگ برزنتی معمولا دارای این نوع سیستم آب رسانی هستند.

جعبه  آتش نشانی چیست

فایرباکس یا جعبه آتش نشانی چطور نصب می شوند؟

در این قسمت نکات مهم در خصوص استاندارد نصب جعبه آتش نشانی را با هم بررسی می کنیم.

  • فاصله ی فایرباکس ها از یکدیگر می بایست حداکثر 30متر باشد تا در مواقع بوجود آمدن مشکل در عملکرد هریک ، دیگری آن را همپوشانی نماید.
  • شعاع پوشش اطفایی هر فایر باکس 20 متر می باشد که کمترین فشار در آخرین خروجی نباید کمتر از 2 بار باشد.
  • اصولاً فایرباکس در راه پله های فرار، پاگردها، درب ورودی ساختمان ها، دالان ها و سایر نقاط مورد نیاز نصب می گردد.
  • فایرباکس روکار 130cmبالاتر از کف ساختمان ،بر روی دیوار و در محل قابل رویت عموم نصب می گردد .

 نحوه نصب جعبه آتش نشانی

جعبه آتش نشانی یا فایر باکس هوزریلی

این نوع جعبه آتش نشانی دارای شیلنگ آتش نشانی لاستیکی هستند و بیشتری موارد استفاده از آن ها در ساختمان هایی با کاربرد مسکونی و اداری است، شیلنگ آتش نشانی استفاده شده در این جعبه ها دارای قطر 19 میلیمتر است و بر روی یک قرقره مخصوص قرار دارد. آب رسانی به شیلنگ از طریق هرزگرد برنجی مرکز قرقره انجام می شود و همه افراد به راحتی می توانند از این نوع شیلنگ استفاد کنند و کار کردن با آن هیچ مهارت خاصی لازم ندارد و نیازی به آموزش دیدن برای استفاده از آن نیست.

 

فایر باکس یا جعبه آتش نشانی با شیلنگ آتش نشانی برزنتی

این نمونه شیلنگ برای خاموش کردن آتش سوزی های شدید تر به کارمی رود و استفاده از آن ها نیاز به آموزش های خاص آتش نشانی را دارد و فقط آتش نشان ها از آنها استفاده می کنند. از این نمونه جعبه آتش نشانی در کارخانه ها، پارکینگ ها، فروشگاه استفاده می شود. برای خرید و اطلاع از قیمت انواع جعبه آتش نشانی از جمله جعبه آتش نشانی روکار، استیل، تک درب، دوقلو و ... می توانید به فروشگاه اینترنتی مزینانی مراجعه نمایید.

 
نوشتن دیدگاه