انواع پودر های آتش نشانی

یکی از روش های بسیار موثر برای خاموش کردن هر نوع آتشی این است که مانع رسیدن اکسیژن به آتش شویم که در اصطلاح به آن خفه کردن هم می گویند. کپسول آتش نشانی حاوی پودر و گاز هم امروزه دقیقا از همین روش استفاده می کنند.
در ادامه این مطلب از گروه مزیانی قصد داریم با هم در مورد پودر های آتش نشانی و انواع آن ها صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

 

انواع پودرهای آتش نشانی

پودر های آتش نشانی که در کپسول های آتش نشانی استفاده می شود در دو دسته بندی زیر قرار می گیرند:

  • پودر های شیمیایی
  • پودر های خشک

در ادامه در خصوص این دو گروه بیشتر صحبت می کنیم. ولی قبل از آن برای این که شناخت بهتری روی انواع آتش داشته باشید به شما پیشنهاد می کنیم که مطلب انواع گروه حریق را مطالعه کنید.

کپسول تش نشانی با پودر شیمیایی

پودر آتش نشانی شیمیایی

پودر آتش نشانی شیمیایی که معمولا از ترکیب چند ماده شیمیایی به دست می آیند و در کپسول های آتش نشانی استفاده می شود از نظر ظاهری به شکل پودر بسیار نرمی است. مواد شیمیایی که به این پودر ها اضافه می شود از بهم چسبیدن ترکیبات اصلی که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم جلوگیری می کند.
از آنجایی که ترکیبات شیمیایی مختلف تاثیرات مختلفی دارد، پودر های مختلف را با توجه به خصوصیات آنها دسته بندی کردند که در ادامه آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

  • پودر جوش شیرین (بی کربنات سدیم)
  • بی کربنات پتاسیم
  • بی کربنات پتاسیم بر پایه اوره
  • کلرید پتاسیم
  • فسفات آمونیوم
  • مانکس

پودر آتش نشانی جوش شیرین (بی کربنات سدیم)

این نوع پودر که به آن پودر آتش نشانی معمولی نیز می گویند، از جوش شیرین یا بی کربنات سدیم تشکیل شده است و برای خاموش کردن آتش سوزی های نوع B و C وD مناسب هستند.

 

پودر آتش نشانی بی کربنات پتاسیم

این نوع پودر شیمیایی برای خاموش کردن گاز های قابل اشتعال، آتش سوزی هایی که در اثر حوادث برق بوجود می آیند و مایعات قابل اشتعال مورد استفاده قرار می گیرد.

پودر کپسول آتش نشانی

پودر آتش نشانی بی کربنات پتاسیم بر پایه اوره

پودر آتش نشانی بی کربنات پتاسیم بر پایه اوره مانند نمونه قبلی برای خاموش سازی مایعات و گاز های مشتعل مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین در خاموش سازی آتش سوزی های الکتریکی می تواند مفید باشد، ولی باید این موضوع را به یاد داشته باشید که بهتر است از این پودر های آتش نشانی برای خاموش سازی وسایل الکترونیکی و کامپیوتری استفاده نکنید، چون این پودر ها باعث آسیب دیدن قطعات آن ها می شود.

 

پودر آتش نشانی کلرید سدیم

این پودر هم مانند نمونه قبلی می باشد، با این تفاوت که در عمل می تواند برای شما موثر تر واقع شود.

 

پودر آتش نشانی فسفات آمونیوم

در مطلب کدام کپسول آتش نشانی مخصوص خودرو می باشد؟ در خصوص این نمونه کپسول آتش نشانی صحبت کرده ایم. ولی به طور خلاصه این کپسول های آتش نشانی برای خاموش سازی مواد جامد در حال سوختن، مایعات مشتعل و آتش سوزی های در اثر اتصالی مورد استفاده قرار می گیرد. به این پودر ها، پودر آتش نشانی چند حالته نیز می گویند و آن ها را با عبارت ABC می شناسند.

پودر آتش نشانی چند منظوره abc

مانکس

این نمونه پودر آتش نشانی حاصل ترکیب بی کربنات و اوره می باشد که به آن اوره دو پتاس هم میگویند و از نظر عملکرد بهتر از سایر پودر ها می باشد. چون زمانی که این پودر بر روی آتش پاشیده می شود به ذرات بسیار ریز در حد 0.1 میکرون تقسیم می شود و همین باعث می شود که خاصیت پخش شوندگی آن ها بسیار بالا باشد. همچنین می توان از این نوع پودر برای تهیه فوم در کپسول آتش نشانی فوم استفاده کرد.

 

پودر آتش نشانی خشک

پودر های آتش نشانی خشک، پودر های غیر قابل اشتعالی هستند که بیشترین استفاده آن ها برای خاموش سازی مواد نفتی و روغن است. این پودر ها از نظر قیمت نسبت به پودر های شیمیایی ارزان تر است ولی از طرفی عملکرد پودر های شیمیایی بهتر است.

گروه صنعتی مزینانی ارائه دهنده انواع تجهیزات آتش نشانی و اطفاء حریق از جمله جعبه آتش نشانی، کپسول و .. میباشد.

نوشتن دیدگاه