رایزر خشک آتش نشانی

تا امروز سعی کردیم که اطلاعات و جزئیات کاربردی زیادی را در خصوص تجهیزات آتش نشانی، به خصوص تجهیزات داخل آن در اختیار شما قرار دهیم. امروز قصد داریم با هم سیستم آب رسانی جعبه های آتش نشانی که آن ها را با نام رایزر می شناسیم را به شما معرفی کنیم و دقیقا مشخص کنیم که آب مورد نیاز جعبه های آتش نشانی چطور تامین می شوند. گروه صنعتی مزینانی ارائه دهنده انواع تجهیزات آتش نشانی و اطفاء حریق از جمله فایرباکس، کپسول و .. میباشد.

 

رایزر چیست؟

رایزر در سیستم آب رسانی به لوله ای می گویند که در ارتفاع ساختمان از سقف تا کف قرار گرفته است و وظیفه آن تامین آب مورد نیاز برای اطفاء حریق به صورت دستی (برای جعبه های آتش نشانی) و اتوماتیک برای تجهیزاتی مانند اسپرینکلر است. به طور کلی سه نوع رایزر داریم که در ادامه هر کدام از آن ها را به صورت جداگانه برای شما توضیح خواهیم داد.

 

رایزر خشک چیست؟

رایزر خشک آتش نشانی یک سیستم لوله کشی است که از پایین ترین قسمت ساختمان تا بالای آن کشیده شده و به جعبه های آتش نشانی متصل است. رایزر خشک همانطور که از اسم آن پیداست در حالت عادی آب ندارد. ورودی آب این سیستم در پایین ساختمان است و آب آن توسط تانکر های آتش نشانی انجام می شود. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید این لوله از پایین ساختمان با استفاده از یک شیر و کوپلینگ به ماشین آتش نشانی وصل می شود و تا بالای ساختمان ادامه پیدا کرده و در هر طبقه یک انشعاب دارد تا آتش نشان ها بتوانند به صورت موثرتری عملیات اطفاء حریق را انجام دهند.

رایزر خشک آتش نشانی چیست

رایزر تر چیست؟

رایزر تر یک لوله عمودی در ساختمان است که در بالاترین نقطه به مخزن آن و در پایین ترین نقطه ساختمان به پمپ آب وصل می شود. این سیستم آب رسانی بالعکس رایزر خشک همیشه دارای آب است و در هر طبقه به جعبه های آتش نشانی و اسپرینکلر ها وصل شده و آب مورد نیاز آنها را تامین می کند. وظیفه اصلی این سیستم آبرسانی این است که آب مورد نیاز برای اطفاء حریق را تا حدود 10 دقیقه بعد از آتش سوزی تامین کرده تا نیروی ها متخصص آتش نشانی از راه برسند. همچنین آتش سوزی ها کوچک به راحتی با این سیستم خاموش می شوند و برای افرادی که تخصص آتش نشانی ندارند بسیار کارآمد می باشد.

 

رایزر ترکیبی چیست؟

همانطور که از اسم آن می توان حدس زد این سیستم آب رسانی ترکیبی از رایزر خشک و رایزر تر است. یعنی به صورت عادی همیشه دارای آب است و در صورتی که آتش سوزی رخ داد ساکنان ساختمان به تنهایی می توانند اقدامات اولیه برای اطفاء حریق را تا زمانی که نیرو های آتش نشانی در محل حضور پیدا کنند انجام دهند و از پیشروی آتش جلوگیری کنند. همچنین زمانی که نیرو های آتش نشانی از راه رسیدند برای آب رسانی به طبقات بالایی می توانند با استفاده از شیر و کوپلینگ ورودی ساختمان آب را به رایزر فرستاده تا در طبقات بالایی ساختمان فشار آب بیشتر و عملکرد بهتری داشته باشند. تصویر زیر که نشان دهنده یک رایزر ترکیبی است عملکرد آن را به شما نمایش می دهند. البته قبل از ان به یاد داشته باشید که موضوع انتخاب رایزر آتش نشانی به هیچ وجه سلیقه ای نیست و این که از کدام سه نوع رایزری که در قسمت بالا گفتیم استفاده کنید بستگی به نظر کارشناس آتش نشانی مربوط به ساختمان شما دارد.

رایزر آتش نشانی ترکیبی

نوشتن دیدگاه