اطفا حریق

icon-fire

اطفا حریق به اقدامات برنامه ریزی شده برای مقابله با آتش سوزی گفته می شود که پیشینه آن به حدود 400 سال پیش بازمی گردد. از طرفی در قرن 19 و با شروع انقلاب صنعتی، آمار آتش سوزی ها بیشتر شده و این قضیه کاملا مشهود بود که سازمان های در نظر گرفته شده برای آتش نشانی، شرکت های بیمه و... به تنهایی توانایی مقابله با آتش سوزی را ندارند و باید به دنبال یک راه مناسب برای این مسئله باشند. این راه حل، ابداع سیستم های جدیدی برای اطفا حریق بود و از آن روز به بعد، این صنعت که مربوط به تولید تجهیزات مختلف در زمینه مقابله با آتش بود، دچار تغییرات زیادی شد تا به شکل امروزی خود در آمد. در ادامه این مطلب از سایت مزیانی قصد داریم که این موضوع را بیشتر برای شما توضیح دهیم، پس با ما همراه باشید.

اطفاء حریق

اطفاء حریق یا آتش‌نشانی به اقداماتی گفته می‌شود که برای مقابله با آتش سوزی انجام می پذیرد و شامل خاموش کردن و یا هدایت آتش رخ داده می شود. هدف انجام فعالیت‌های مربوط به اطفاء حریق، حفظ اموال و جان افراد مختلف و همچنین حفاظت از محیط زیست برای مواردی که آتش سوزی در مکان های طبیعی رخ داده، می باشد. انجام امور مربوط به آتش نشانی یک کار تخصصی است که افراد باید برای انجام آن به شیوه صحیح، آموزش های لازم در این زمینه را ببینند، از طرفی این افراد باید در نظر داشته باشند که برای انجام عملیات نجات به طور صحیح، باید نکاتی را در مورد امداد و نجات نیز بدانند تا در شرایط اضطراری بتوانند مفید واقع شوند.

سیستم اطفا حریق ساختمان

سیستم اطفا حریق ساختمان، به مجموعه تجهیزاتی گفته می شود که در مواقع اضطراری آتش سوزی در ساختمان به اطفا حریق کمک می کنند. سیستم های اطفاء حریق ساختمان به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • سیستم اطفا حریق دستی:

همانطور که از نام این دسته پیداست شما برای خاموش کردن آتش به وسیله این تجهیزات باید خودتان وارد عمل شوید و آتش را خاموش کنید یا اینکه برخی از این تجهیزات به نیروهای آتش‌نشانی پشتیبانی که برای انجام عملیات آتش‌نشانی می آیند، کمک می کند تا کارشان را راحت تر انجام دهند. اجزای مختلف این سیستم عبارتند از: فایرباکس، کپسول های آتشنشانی تعبیه شده در قسمت های مختلف ساختمان، قرقره های آتش نشانی قرار داده شده در طبقات و…

 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک:

این نوع سیستم اطفا حریق برای شروع به فعالیت خاموش سازی آتش، نیازی به دخالت انسان ندارد و این کار را به صورت اتوماتیک انجام می دهد. در این سیستم ها از تجهیزاتی مانند اسپرینکلر جهت خاموش کردن آتش به صورت خودکار استفاده می شود.

تجهیزات اطفا حریق

تجهیزات اطفاء حریق به کلیه وسایل و امکاناتی می گویند که برای خاموش سازی انواع آتش، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این خصوص باید در نظر داشته باشید که هر نوع آتش سوزی بسته به این که منشاء به وجود آمدن آن چیست، در دسته بندی خاصی قرار می گیرد و برای خاموش سازی آن باید از تجهیزات مناسب و سازگار با نوع آتش سوزی استفاده کرد. این نکته بسیار مهم را باید به یاد داشته باشید که اگر اطفاء حریق با تجهیزات مناسب انجام نشود، ممکن است به تشدید آتش سوزی و همچنین بوجود آمدن خسارات جانی و مالی زیادی، منجر گردد. کلیه تجهیزات آتش نشانی بر اساس نحوه عملکرد و چگونگی خاموش سازی آتش توسط آن ها در دسته بندی هایی قرار می گیرند که در ادامه به ان اشاره می کنیم:

 • تجهیزاتی که باعث نرسیدن اکسیژن به آتش و یا اصطلاحاً خفه شدن آتش می شود.
 • تجهیزاتی که حرارت را از بین می برند و به این صورت باعث خاموش شدن آتش خواهند شد.
 • تجهیزاتی که با از بین بردن ماده سوختنی باعث خاموش شدن آتش می شوند.

با توجه به لیست بالا روشن است که روند کاری کلیه تجهیزات اطفاء حریق به این صورت می باشد که یکی از ضلع های مثلث آتش را از بین می برند تا به این صورت بتوانند موثر ترین قدم در راستای خاموش سازی آتش را بردارند. در ادامه همین مطلب موارد بالا را به صورت کامل برای شما توضیح خواهیم داد.

روش های اطفا حریق

روش های اطفاء حریق که در قسمت بالا به آن ها اشاره شد را در ادامه با جزئیات بیشتری معرفی می کنیم:

 • خاموش سازی آتش با از بین بردن ماده سوختنی:

این روش برای زمانی پاسخگو است که آتش سوزی در مراحل اولیه خود باشد و می‌توان با انجام فعالیت‌های تخصصی ماده سوختنی را از بین برد. این فعالیت ها عبارتند از: رقیق کردن مایع قابل اشتعال، ایجاد کردن خاکریز یا دیوار حائل، دور کردن مواد سوختنی از محل آتش سوزی برای جلوگیری از آتش سوزی بیشتر و قطع جریان برق در مواردی که آتش سوزی در اثر اتصالی الکتریکی به وجود آمده است.

 • جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آتش‌سوزی یا اصطلاحاً خفه کردن آتش:

شما در این روش با پوشاندن آتش به وسیله مواد یا تجهیزاتی که از رسیدن اکسیژن به آن جلوگیری می‌کند، از شیوع آتش‌سوزی پیشگیری کرده و آن را خاموش می کنید البته گفتنی است که این نوع اطفاء حریق در تمامی آتش سوزی ها پاسخگو نیست ولی می توان گفت که در بیشتر موارد می توانید از این روش استفاده کنید. استثنائاتی که در این روش وجود دارد شامل مواردی می شود که آتش سوزی علاوه بر تولید حرارت و دود، اکسیژن نیز تولید می کند که بیشتر شامل آتش سوزی فلزات قابل احتراق می باشد. در زمان خفه کردن آتش و از بین بردن عامل اکسیژن در آن، شما باید این نکته را به یاد داشته باشید که مواد استفاده شده برای این کار باید سنگین تر از هوا بوده و یا حالت پوششی، مانند پتو داشته باشند که موادی مثل خاک، شن، ماسه و پتو های مخصوص آتش نشانی را شامل می‌شوند.

 • از بین بردن حرارت:

این روش یکی از معمول ترین و قدیمی ترین روش ها برای کنترل آتش سوزی می باشد و بسیار موثر است‌. بسته به نوع آتش در مواردی که منعی در استفاده از آب نباشد معمولاً این کار را با آب انجام می دهند و به این وسیله عامل حرارت را از مثلث آتش حذف می‌کنند همچنین استفاده از گاز دی اکسید کربن نیز یکی از روش‌های بسیار کاربردی می باشد که در همین دسته بندی قرار می گیرد و بیشترین استفاده آن برای خاموش سازی حریق های نوع A می باشد.

 • کنترل کردن واکنش هایی که به صورت زنجیره ای اتفاق می افتند:

این روش یکی از راهکارهای سخت و پرهزینه برای اطفاء حریق می باشد، تاثیر بسیار مثبتی دارد و در آن از موادی مانند ترکیبات هالن یا مواد جامدی مانند جوش شیرین استفاده می شود.

تجهیزات سیستم اطفا حریق

تجهیزات سیستم اطفا حریق امکاناتی هستند که به صورت اتوماتیک یا دستی اقدام به خاموش سازی آتش می کنند و از آسیب رسیدن به اموال و جان افراد جلوگیری می کنند. بخشی از تجهیزات که در این سیستم استفاده می شود عبارتند از:

 • سیستم مربوط به جعبه آتش نشانی:

سیستم های مربوط به جعبه آتش نشانی تجهیزاتی هستند که در لحظات اولیه آتش سوزی به شما کمک می کند تا بتوانید با استفاده از سیستم آبرسانی موجود در آن، بخشی از میزان حریق را کاهش می‌دهند تا نیروهای متخصص آتش نشانی از راه برسند. همچنین جعبه های آتش نشانی دارای شیلنگ های برزنتی به این صورت هستند که می توان پمپ های آتشنشانی را به ورودی آب ساختمان وصل کرد و برای اطفاء حریق در طبقات بالای ساختمان از آنها استفاده کرد.

 • سیستم اطفا حریق اسپرینکلر:

این نوع سیستم اطفاء حریق شامل لوله کشی هایی است که به آن ها رایزر می گویند و به دو نوع رایزر خشک و رایزر تر تقسیم می‌شود. روند کاری این نوع سیستم اطفای حریق به زبان ساده به این شکل می باشد که سری های اسپرینکلر موجود در ساختمان، مجهز به سنسور هایی هستند که به حرارت حساس می باشند و به محض فعال شدن با پاشش آب یا فوم اطفاء حریق، خاموش سازی آتش را انجام می دهند.

 • کپسول های آتش نشانی:

آشنا ترین تجهیزات اطفاء حریق برای همه، کپسول های آتش نشانی هستند که طبق فرمول های در قسمت های مختلف ساختمان قرار می گیرند. نکته ای که در مورد کپسول های آتش نشانی باید در نظر داشته باشید این است که برای هر نوع حریق نیاز به کپسول آتش نشانی مخصوص است و به همین دلیل در قسمت‌های مختلف ساختمان مانند پذیرایی، آشپزخانه، پارکینگ و… به کپسول های مختلفی مورد نیاز است.

هزینه اجرای سیستم اطفا حریق

هزینه اجرای سیستم اطفا حریق بستگی به امکانات مورد استفاده و استانداردهایی که برای ساختمان شما در نظر گرفته شده، دارد. استاندارد هایی که در این زمینه وجود دارند از سمت سازمان آتش نشانی تعیین می شوند و ناظران این سازمان بر روی درستی اجرای آن ها، نظارت کامل خواهند داشت. البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر روی هزینه اجرای سیستم اطفاء حریق، مواد سوختنی است که در محل مورد نظر شما قرار دارد و باید برای خاموش کردن آنها برنامه‌ریزی کرد؛ در این شرایط اگر مواد سوختنی مورد نظر شما، نیاز به انجام عملیات و یا استفاده از مواد خاصی داشته باشند، به طبع هزینه شما بالا خواهد رفت.

قیمت سیستم اطفای حریق ساختمان

قیمت سیستم اطفای حریق ساختمان به دو عامل کلیدی که در ادامه بررسی خواهیم کرد، بستگی دارد:

 • اولین عامل در این زمینه برنامه ریزی ها و نوع سیستم اطفاء حریقی است که برای ساختمان شما در نظر گرفته شده و ملزم به اجرای آن هستید، بدیهی است میزان هزینه ها  برای ساختمان های بزرگ، بیشتر خواهد بود و از طرفی اگر لوازم نگهداری شده در ساختمان دارای حساسیت بالایی باشند، باید از تجهیزات خاصی استفاده کنید که همین موضوع افزایش قیمت را به همراه خواهد داشت.
 • عامل دوم که تاثیر زیادی روی قیمت سیستم اطفاء حریق دارد، برند های استفاده شده برای تجهیزاتی است که خریداری کرده اید. به عنوان مثال برندهای آلمانی، ایتالیایی و آمریکایی کیفیت بسیار خوبی دارند و از طرفی قیمت تمام شده آن ها را برای شما بالا خواهد بود.

انواع سیستم های اطفا حریق

انواع سیستم های اطفا حریق با توجه به کلاس بندی آتش سوزی و موادی که باید برای خاموش کردن آن ها استفاده می شود، تعریف می شوند در ادامه توضیحات مختصری را در مورد این سیستم ها بیان می کنیم، در نظر داشته باشید موارد ذکر شده در ادامه مطلب، سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک می باشند که بدون دخالت انسان در مواقع آتش سوزی، اقدام به خاموش سازی آتش خواهند کرد:

 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک ورتکس
 • سیستم اطفاء حریق مه یا پودر آب که به آن water mist نیز می گویند.
 • سیستم اطفاء حریق به وسیله کف یا فوم
 • سیستم اطفا حریق به وسیله پودر آتش نشانی یا آیروسل
 • سیستم اطفا حریق به وسیله گازهای خاموش کننده آتش
 • سیستم اطفا حریق به وسیله اسپرینکلرها.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات تخصصی در زمینه اطفاء حریق و تجهیزات وابسته به آن، می توانید با کارشناسان مجرب گروه مزینانی در ارتباط باشید.