اطفا حریق

icon-fire

اطفا حریق به اقدامات برنامه ریزی شده ای می گویند که برای مقابله با آتش سوزی انجام می شود و گفته می شود که پیشینه آن به حدود 400 سال پیش بازمی گردد. از طرفی در قرن 19 و با شروع انقلاب صنعتی، آمار آتش سوزی ها بیشتر شده و این قضیه کاملا مشهود بود که سازمانهای در نظر گرفته شده برای آتش نشانی، شرکت های بیمه و... به تنهایی توانایی مقابله با آتش سوزی را ندارند و باید به دنبال این راه مناسب برای این مسئله باشند. این راه حل، ابداع راه ها و سیستم های جدیدی برای اطفا حریق بود و از آن روز به بعد این صنعت که مربوط به تولید تجهیزات مختلف در زمینه مقابله با آتش بود دچار تغییرات زیادی شد تا به شکل امروزی خود در آمد. در ادامه این مطلب از گروه اطفاء حریق مزیانی قصد داریم که این موضوع را بیشتر برای شما توضیح دهیم، پس با ما همراه باشید.

اطفاء حریق

اطفاء حریق یا آتش‌نشانی اقدامات گفته می‌شود که برای مقابله با آتش سوزی و شامل خاموش کردن،هدایت و آتش رخ داده است. هدف انجام فعالیت‌های مربوط به اطفاء حریق، حفظ اموال و جان افراد مختلف و همچنین حفاظت از محیط زیست برای مواردی که آتش سوزی در مکان های طبیعی رخ داده، می باشد. انجام امور مربوط به آتش نشانی یک کار تخصصی می باشد که افراد باید برای انجام آن به شیوه صحیح آموزش های لازم در این زمینه را ببینند، از طرفی این افراد باید در نظر داشته باشند که برای انجام عملیات نجات به طور صحیح، باید نکاتی را در مورد امداد و نجات نیز بدانند تا در شرایط اضطراری بتوانند مفید واقع شوند.

سیستم اطفا حریق ساختمان

سیستم اطفا حریق ساختمان، به مجموعه تجهیزاتی که در مواقع اضطراری آتش سوزی در ساختمان به اطفا حریق کمک می کنند، گفته می شود. سیستم های اطفاء حریق ساختمان به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • سیستم اطفا حریق دستی:

همانطور که از نام این دسته پیداست شما برای خاموش کردن آتش به وسیله این تجهیزات باید خودتان وارد عمل شوید و آتش را خاموش کنید و یا اینکه برخی از این تجهیزات نیروهای آتش‌نشانی پشتیبانی که برای انجام عملیات آتش‌نشانی می آید کمک می کند تا کارشان را راحت تر انجام دهند. اجزای مختلف این سیستم عبارتند از: جعبه آتش نشانی، کپسول های آتشنشانی تعبیه شده در قسمت های مختلف ساختمان، قرقره های آتش نشانی قرار داده شده در طبقات و…

 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک:

این نوع سیستم اطفا حریق برای شروع به فعالیت خاموش سازی آتش نیازی به دخالت انسان ندارد و این کار را به صورت اتوماتیک انجام می دهد. در این سیستم ها از تجهیزاتی مانند اسپرینکلر راستای تجهیزات خاموش سازی آتش که به صورت عمل می کننداستفاده می شود.

تجهیزات اطفا حریق

تجهیزات اطفا حریق به کلیه وسایل و امکاناتی می گویند که برای خاموش سازی انواع آتش مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این خصوص باید در نظر داشته باشید که هر نوع آتش سوزی بسته به این که منشاء به وجود آمدن آن چیست، در دسته بندی خاصی قرار می گیرد و برای خاموش سازی آن باید از تجهیزات مناسب و سازگار با نوع آتش سوزی استفاده کرد. این نکته بسیار مهم را باید به یاد داشته باشید که اگر انجام اطفاء حریق با تجهیزات مناسب انجام نشود ممکن است که به تجدید آتش سوزی و همچنین به وجود آمدن خسارات جانی و مالی زیادی منجر خواهد شد. البته می توان کلیه تجهیزات آتش نشانی را در دسته بندی های قرار داد که این دسته بندی ها بر اساس نحوه عملکرد و خاموش سازی آتش توسط آن هاست که در ادامه موارد را خدمت شما نام می بریم:

 • تجهیزاتی که باعث نرسیدن اکسیژن به آتش و یا اصطلاحاً خفه شدن آتش می شود.
 • تجهیزاتی که حرارت را از بین میبرند و به این صورت باعث خاموش شدن آتش خواهند شد.
 • تجهیزاتی که با از بین بردن ماده سوختنی باعث خاموش شدن آتش می شوند.

همینطور که میتوانید از لیست بالا نیز متوجه شوید، روند کاری کلیه تجهیزات اطفاء حریق به این صورت است که یکی از ضلع های مثلث آتش را از بین می برند تا به این صورت بتوانند موثر ترین قدم در راستای خاموش سازی آتش را بردارند. در ادامه همین مطلب موارد بالا را به صورت کامل برای شما توضیح خواهیم داد.

روشهای اطفا حریق

روشهای اطفاء حریق که در قسمت بالا برای شما نام برد این را در ادامه این قسمت با جزئیات بیشتری از خدمت شما معرفی می کنیم.

 • خاموش سازی آتش با از بین بردن ماده سوختنی:

این روش برای زمانی پاسخگو است که آتش سوزی در مراحل اولیه خود باشد و می‌توان با انجام فعالیت‌های تخصصی ماده سوختنی را از بین برد. این فعالیت ها عبارتند از: رقیق کردن مایع قابل اشتعال، ایجاد کردن خاکریزی یا دیوار حائل، دور کردن مواد سوختنی از محل آتش سوزی برای جلوگیری از آتش سوزی بیشتر و قطع جریان برق در مواردی که آتش سوزی در اثر اتصالی الکتریکی به وجود آمده است.

 • جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آتش‌سوزی یا اصطلاحاً خفه کردن آتش:

شما در این روش با پوشاندن آتش به وسیله مواد یا تجهیزاتی که از رسیدن اکسیژن به آن جلوگیری می‌کند، از شیوع آتش‌سوزی جلوگیری و آن را خاموش می کنید. البته گفتنی است که این نوع اطفاء حریق در تمامی آتش سوزی ها پاسخگو نیست ولی می توان گفت که در بیشتر موارد می توانید از این روش استفاده کنید. استثنائاتی که در این روش وجود دارد شامل مواردی می شود که آتش سوزی علاوه بر تولید حرارت و دود، اکسیژن نیز تولید می کند که بیشتر شامل آتش سوزی فلزات قابل احتراق می باشد. در زمان خفه کردن آتش و از بین بردن عامل اکسیژن در آن شما باید این نکته را به یاد داشته باشید که مواد استفاده شده برای این کار باید سنگین تر از هوا باشند و یا حالت پوششی مانند پتو داشته باشند که موادی مثل خاک، شن، ماسه و پتو های مخصوص آتش نشانی را شامل می‌شوند.

 • از بین بردن حرارت:

این روش که یکی از معمول ترین و قدیمی ترین روش ها برای کنترل آتش سوزی می باشد، تاثیر بسیار زیادی دارد‌. معمولاً این کار را با آب انجام میدهند و به این وسیله عامل حرارت را از مثلث آتش حذف می‌کنند. اما گفتنی است که استفاده از گاز دی اکسید کربن نیز یکی از روش‌های بسیار موثر می باشد که در همین دسته بندی قرار می گیرد و بیشترین استفاده آن برای خاموش سازی حریق های نوع A می باشد.

 • کنترل کردن واکنش هایی که به صورت زنجیره ای اتفاق می افتند:

این روش یکی از راهکارهای سخت و پرهزینه برای اطفاء حریق می باشد، تاثیر بسیار مثبتی دارد و در آن از موادی مانند ترکیبات هالن یا مواد جامدی مانند جوش شیرین استفاده می شود.

تجهیزات سیستم اطفا حریق

تجهیزات سیستم اطفا حریق امکاناتی هستند که به صورت اتوماتیک یا دستی اقدام به خاموش سازی آتش می کنند و از آسیب رسیدن به اموال و جان افراد جلوگیری می کنند. بخشی از تجهیزات که در این سیستم استفاده می شود عبارتند از:

 • سیستم مربوط به جعبه آتش نشانی:

سیستم های مربوط به جعبه آتش نشانی تجهیزاتی هستند که در لحظات اولیه آتش سوزی به شما کمک می کند تا بتوانید با استفاده از سیستم آبرسانی موجود در آن بخشی از میزان حریر را کاهش می‌دهند تا نیروهای متخصص آتش نشانی از راه برسند. همچنین جعبه های آتش نشانی دارای شیلنگ های برزنتی به این صورت هستند که می توان پمپ های آتشنشانی را به ورودی آب ساختمان و کرد و برای اطفاء حریق در طبقات بالای ساختمان از آنها استفاده کرد.

 • سیستم اطفا حریق اسپرینکلر:

این نوع سیستم اطفاء حریق شامل لوله کشی هایی است که به آنها رایزر میگویند و به دو نوع رایزر خشک و رایزر تر تقسیم می‌شود. روند کاری این نوع سیستم اطفای حریق به زبان ساده به این شرکت می باشد که سری های اسپرینکلر موجود در ساختمان مجهز به سنسور هایی هستند که به حرارت حساس می باشند و به محض فعال شدن با پاشش آب یا فوم اطفاء حریق خاموش سازی آتش را انجام می دهند.

 • کپسول های آتش نشانی:

آشنا ترین تجهیزات اطفاء حریق برای همه کپسول های آتشنشانی هستند که طبق فرمول های در قسمتهای مختلف ساختمان قرار می گیرند. نکته ای که در مورد کپسول های آتش نشانی باید در نظر داشته باشید این است که برای هر نوع حریق نیاز به کپسول آتش نشانی مخصوص است و به همین دلیل در قسمت‌های مختلف ساختمان مانند پذیرایی، آشپزخانه، پارکینگ و… به کپسول های مختلفی مورد نیاز است.

هزینه اجرای سیستم اطفا حریق

هزینه اجرای سیستم اطفا حریق بستگی به امکانات استفاده و استانداردهایی که برای ساختمان شما در نظر گرفته شده دارد. استاندارد هایی که در این زمینه وجود دارند از سمت سازمان آتش نشانی تعیین می شوند و ناظران این سازمان بر روی درستی اجرای آنها نظارت کامل خواهند داشت. البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر روی هزینه اجرای سیستم اطفاء حریق، مواد سوختنی است که در محل مورد نظر شما قرار دارد و باید برای خاموش کردن آنها برنامه‌ریزی کرد؛ در این شرایط اگر مواد سوختنی مورد نظر شما نیاز به انجام عملیات و یا استفاده از مواد خاصی داشته باشند، به طبع هزینه شما بالا خواهد رفت.

قیمت سیستم اطفای حریق ساختمان

قیمت سیستم اطفای حریق ساختمان دو عامل کلیدی که در ادامه به آن می پردازیم بستگی دارد:

 • اولین عامل در این زمینه برنامه ریزی ها و سیستم اطفاء حریق ای است که برای ساختمان شما در نظر گرفته شده و ملزم به اجرای آن هستید، هزینه ها همانطور که می توانید حدس بزنید برای ساختمان های بزرگ بیشتر خواهند بود و از طرفی اگر لوازم نگهداری شده در ساختمان دارای حساسیت بالایی باشند باید از تجهیزات خاصی استفاده کنید که همین موضوع افزایش قیمت منجر خواهد شد.
 • عامل دوم که تاثیر زیادی روی قیمت سیستم اطفاء حریق خواهد داشت، برند های استفاده شده برای تجهیزاتی است که خریداری به استفاده کرده اید. به عنوان مثال برندهای آلمانی، ایتالیایی و آمریکایی کیفیت بسیار خوبی دارند و از طرفی قیمت تمام شده آنها را برای شما بالا خواهد بود.

انواع سیستمهای اطفا حریق

انواع سیستمهای اطفا حریق با توجه به کلاس بندی های آتش سوزی و موادی که باید برای خاموش کردن آنها استفاده شود مشخص می‌گردد که در ادامه توضیحات مختصری را در این خصوص در اختیار شما قرار می دهیم، البته قبل از آن باید این نکته را در نظر داشته باشید که مواردی که در قسمت زیر برای شما عرض می کنیم سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک می باشند بدون دخالت انسان در مواقع آتش سوزی اقدام به خاموش سازی آتش خواهند کرد.

 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک ورتکس
 • سیستم اطفاء حریق مه یا پودر آب که به آن water mist نیز می گویند.
 • سیستم اطفاء حریق به وسیله کف یا فوم
 • سیستم اطفا حریق به وسیله پودر آتش نشانی یا آیروسل
 • سیستم اطفا حریق به وسیله گازهای خاموش کننده آتش
 • سیستم اطفا حریق به وسیله که اسپرینکلرها نمونه هایی از آن هستند.
مشاهده بیشتر
تماس بگیرید کپسول آتش نشانی یک کیلویی پیشرو
تماس بگیرید کپسول آتش نشانی ۶ کیلویی پیشرو
تماس بگیرید کپسول آتش نشانی دژ یک کیلوگرمی
تماس بگیرید کپسول آتش نشانی 6 کیلویی دژ
تماس بگیرید کپسول آتش نشانی 6 کیلویی co2 بایا
تماس بگیرید کپسول آتش نشانی 6 کیلویی توچال
تماس بگیرید کپسول آتش نشانی 6 کیلویی بیوورسال
تماس بگیرید کپسول آتش نشانی سپهر 6 کیلوگرمی
نتایج 1 تا 9 از کل 9 نتیجه