مایع داخل اسپرینکلر چیست؟ شاید این سوالی باشد که بسیاری از شما به دنبال یافتن جواب آن هستید. اما قبل از این که به یافتن پاسخ این سوال پرداخته شود، بهتر است تا ابتدا به جزئیات و دیگر ویژگی های این محصول بپردازیم و سپس کشف کنیم که مایع داخل اسپرینکلر چیست؟
قبل از پرداختن به این موضوع که مایع داخل اسپرینکلر چیست،‌ بهتر است با ماهیت خود این ابزار آشنا شویم تا تفهیم بقیه ی مباحث برایمان آسان تر گردد. به طور کلی اسپرینکلرها سیستم هایی هستند که نوعی سیال با فشار زیاد در داخل لوله ی آن ها ذخیره شده است. این سیال در صورت نیاز می تواند آزاد شده و با سرعت زیاد تخلیه شود. این تخلیه شدن طبق مراحل زیر صورت می گیرد:

 • آزاد شدن پایانه های آن
 • ایجاد اختلاف فشار سیال داخل خط لوله و فشار اتمسفر
 • از بین رفتن فشار در انتهای آن
 • تخلیه ی سیال با سرعت بالا در داخل لوله و محیط

تا این قسمت تا حدودی دانستیم که مایع داخل اسپرینکلر چیست. در ادامه نیز بیشتر خواهیم دانست. شما عزیزان می توانید برای مشاوره نصب سیستم اطفا حریق ساختمان با کارشناسان مزینانی در ارتباط باشید.

کاربرد اسپرینکلر ها چیست؟

با توجه به این که مایع داخل اسپرینکلر چیست، این ابزار در زمینه های مختلف دارای کاربرد های گوناگونی است. این کاربرد ها از قرار زیر هستند:

 • کاربری های آبیاری و کشاورزی
 • کاربرد در فعالیت های آتش نشانی و اطفای حریق
 • خنک کننده های اضطراری و مقطعی

مایع داخل اسپرینکلر چیست

اساس کار و مایع داخل اسپرینکلر چیست؟

در این قسمت از مطلب خواهیم دانست که مایع داخل اسپرینکلر چیست.

در داخل حباب شیشه ای اسپرینکلر هایی که عموما خودکار هستند، دو فاز مایع که بیشتر اوقات الکل می باشد و همچنین بخار مایع بکار رفته است. اساس کار این اسپرینکلر ها انبساط مایعی است که داخل حباب مخصوص این ابزار وجود دارد. در نتیجه آن چه رخ می دهد کوچکتر بودن فاز گازی داخل حباب شیشه ای اسپرینکلر نسبت به فاز مایع آن است.
حال که دانستیم مایع داخل اسپرینکلر چیست، به طور خلاصه این ساز و کار را می توان به شکل زیر خلاصه کرد:

 1. دمای اطراف حباب شیشه ای افزایش پیدا می کند
 2. دمای دو فاز داخل حباب مایع و گاز میل افزایش میابد
 3. سپس دو فاز داخل حباب مایع و گاز میل منبسط می شوند
 4. با توجه به محدود بودن فضای حباب و تراکم ناپذیری مایعات (در صورتی که گاز ها تراکم پذیرند) دمای مایع داخل حباب منبسط می شود
 5. در نتیجه ی فرایند پیشین، فاز بخار کوچک تر و فشار داخلی حباب شیشه ای بیشتر می گردد و میزان بیشتری از حجم داخل حباب را مایع در بر می گیرد
 6. این اتفاق تا جایی ادامه پیدا می کند که دما به حداکثر مقدار تعریف شده می رسد
 7. فاز گاز تا جایی کوچک و متراکم می شود که فشار ناشی از مایع و فاز گاز برای حباب شیشه ای قابل تحمل نخواهد بود
 8. در نتیجه حباب شکسته و سوپاپ انتهای آن آزاد می شود و سیال با سرعت زیاد خارج می گردد

نکته: آن چه پس از آزاد شدن سیال در محیط مشاهده می شود، یک محیط دایره ای شکل تشکیل شده از قطرات آب است.

آن چه گفته شد شرح دقیقی از این بود که مایع داخل اسپرینکلر چیست و چگونه کار می کند.

انواع مختلف اسپرینکلر کدام اند؟

بعد از اینکه دانستیم مایع داخل اسپرینکلر چیست بهتر است با انواع سیستم اسپرینکلر نیز آشنا شویم. این دسته بندی از قرار زیر است:

 • معمولی، نارنجی رنگ
 • خانگی قرمز رنگ
 • دما الا، سبز و زرد رنگ
 • فوق دما بالا، بنفش و آبی رنگ

همچنین به صورت دقیق تر می توان این دسته بندی را در تصویر زیر مشاهده نمود

آیا میدانید مایع داخل اسپرینکلر چیست؟

جمع بندی مبحث مایع داخل اسپرینکلر چیست

این که مایع داخل اسپرینکلر چیست تفاوتی در کاربرد این محصول ایجاد نمی کند. آن چه مهم است کاربرد های مختلف آن است که در زمینه های گسترده ای از جمله کشاورزی، خانگی، ایمنی و ... می باشد. این ابزار در مواقع بحرانی یک سیستم اطفا حریق قابل اطمینان با واکنشی سریع را ایجاد می کند. این واکنش سریع هم ارتباط مستقیم با این موضوع دارد که مایع داخل اسپرینکلر چیست. برای انتخاب مناسب این ابزار برای کاربری های مختلف نیز باید به رنگ مایع درون آن و اینکه مایع داخل اسپرینکلر چیست توجه نمود. گروه صنعتی مزینانی ارائه دهنده قیمت انواع تجهیزات آتش نشانی و اطفاء حریق از جمله قیمت جعبه آتش نشانی، کپسول و .. میباشد.

نوشتن دیدگاه