نحوه استفاده از ماسک فیلتردار

با شیوع ویروس کرونا نیاز به استفاده از ماسک های فیلتردار روز به روز، بیشتر و بیشتر می شود و تقریبا می توان گفت یکی از وسایل ضروری برای بیرون آمدن از خانه، در شرایط خطرناکی که احتمال ابتلا به بیماری‌های واگیردار وجود دارد، ماسک فیلتر دار است. در ادامه این مطلب قصد داریم که درخصوص نحوه استفاده از ماسک فیلتر دار صحبت کنیم و روش درست استفاده از آنها را با شما در میان بگذاریم، چرا که اگر شما روش درست استفاده از ماسک های فیلتردار را ندانید، تاثیر استفاده از ماسک های فیلتردار تا حد بسیار زیادی پایین می‌آید و شما نمی توانید از بازدهی و ایمنی این ماسک ها بهره مند شوید.

 نحوه استفاده از ماسک فیلتردار

روش استفاده صحیح از ماسک فیلتر دار

همان طور که گفتیم ماسک های فیلتردار زمانی کارایی حداکثری و مفید خود را در اختیار شما قرار می دهند، که به صورت درست و کامل روی صورت شما قرار بگیرند. دستورالعمل استفاده از ماسک N95 و نحوه استفاده از سایر ماسک های فیلتر دار بسیار ساده می باشد و در ادامه قدم به قدم مراحل استفاده از ماسک فیلتر دار را با هم بررسی می کنیم:

  • مرحله اول: دست های خود را با دقت بشویید. به یاد داشته باشید که قبل استفاده از ماسک که باید حتماً دستان خود را بشویید.
  • مرحله دوم: ماسک را از بسته بندی بیرون بیاورید و مطمئن شوید که هیچ قسمتی از آن آسیب ندیده است. این نکته را در نظر داشته باشید که اکثر اوقات ماسک ها سالم هستند، اما برای احتیاط بیشتر بهتر است که قبل از استفاده حتماً از سالم بودن ماسک مطمئن شوید.
  • مرحله سوم: ماسک مورد نظر خود را به گونه ای روی صورت قرار دهید که قسمت گیره و ابر در بخش بالایی ماسک و روی بینی شما باشد.

 نحوه استفاده از ماسک فیلتردار

  • مرحله چهارم: با استفاده از انگشت اشاره و انگشت شست خود گیره تنظیم روی بینی خود را به گونه ای محکم کنید که ماسک به صورت کامل قسمت بالایی صورت شما را بپوشاند. افرادی که از عینک استفاده می کنند اگر این مرحله را به درستی انجام دهند شاهد بخار کردن اینکه خود نخواهند بود و از سوی دیگر در زمان نفس کشیدن هیچ هوایی از بالای ماسک وارد سیستم تنفسی شما نخواهد شد.
  • مرحله پنجم: ماسک خود را امتحان کنید، در این مرحله شما باید چند نفس عمیق داخل ماسک بکشید و مطمئن باشید که هوا از اطراف ماسک به داخل آن نشت نمی کند.

یکی دیگر از مواردی که در خصوص استفاده درست از ماسک های فیلتردار باید به یاد داشته باشید، قرار دادن درست کش ها دور سر است. یکی از اشتباهات رایج در خصوص استفاده از ماسک های فیلتردار قرار دادن اشتباه کش ها دور سر می باشد. برای جلوگیری از این اشتباهات، شما باید ماسک فیلتر دار را به گونه‌ای که قسمت گیره آن با بینی شما مطابق باشد، کف دست و روبه روی صورت خود بگیرید، سپس کش بالایی ماسک را از دور سر خودت کنید و بالای گوش های خود قرار دهید و در مرحله بعد هم این کار را برای کفش پایینی ماسک انجام داده و آن را پشت گردن و زیر گوش خود قرار دهید.

 نحوه استفاده از ماسک فیلتردار

روش درست برداشتن ماسک فیلتر دار

نکته بسیار مهمی که در این قسمت باید به یاد داشته باشید این است که برداشتن ماسک تنفسی فیلتر دار همان قدر اهمیت دارد که گذاشتن آن می‌تواند مهم باشد، به همین دلیل در ادامه نحوه برداشتن ماسک فیلتردار را به صورت قدم به قدم برای شما توضیح می دهیم.

  • ابتدا دست‌هایتان را با دقت بشویید، چرا که قرار است با آنها صورتتان را لمس کنید. در ضمن اگر از دستکش استفاده می کنید کافیست که دستکش های خود را در بیاورید.
  • زمانی که قصد برداشتن ماسک را دارید باید ابتدا کش های آن را از پشت سر خود رد کنید و ماسک را از گوشه بگیرید. این نکته بسیار مهم را فراموش نکنید که اگر از مکان های آلوده عبور کرده باشید، قسمت جلو و فیلتر ماسک شما، می تواند آلودگی های جمع شده را به دست شما انتقال دهد.
  • ماسک استفاده شده را حتما درون سطل زباله درب دار بیندازید و بعد از آن مجددا دستانتان را بشویید. از سوالات مهمی که برای اکثر استفاده کنندگان از این وسیله پیش می آید این است که ماسک فیلتر دار چند بار مصرف است؟  و یا این که مدت زمان استفاده از ماسک فیلتردار چقدر است؟ که در پاسخ باید گفت این ماسک ها یکبار مصرفند و در نهایت 8 ساعت عمر مفید دارند.

 نحوه استفاده از ماسک فیلتردار

نوشتن دیدگاه