گوی اطفاء حریق یکی از تجهیزات اطفا حریق نوین است. یکی از حوادثی که همیشه برای انسان‌ها خسارات مالی و جانی زیادی به همراه داشته، آتش سوزی بوده است. به همین دلیل همیشه اقدامات و فعالیت هایی برای جلوگیری از بروز این حوادث و مقابله با آتش سوزی انجام شده، در ضمن پیشرفت تکنولوژی باعث شده است که امکانات جدید برای اطفاء روز به روز برای امنیت مالی و جانی بیشتر به بازار عرضه شود. در این مطلب از گروه آتش نشانی مزینانی قصد داریم که گوی اطفاء حریق که یکی از وسایل کارآمد در زمان آتش سوزی است را خدمت شما معرفی کنیم. قبل از آن در نظر داشته باشید که ممکن است محصولات مشابهی را با نام‌های توپ اطفای حریق، خاموش کننده توپی، توپ زد انتشار حریق، نارنجک اطفاء حریق و… دیده و یا نام آنها را شنیده باشید که در این مطلب شما را با همه آنها آشنا خواهیم کرد.

توپ اطفای حریق چیست؟

توپ اطفای حریق چیست؟ توپ اطفاء حریق که آن را با نام توپ ضد حریق می‌شناسند، یکی از وسیله های بسیار جالب و کارآمد برای کنترل آتش در کمترین زمان ممکن می باشد. معمولاً توپ اطفای حریق دارای وزن مناسب در حد ۱ تا ۱.۵ کیلوگرم و دارای یک روکش پلاستیکی ضد آب است؛ همین موضوع باعث شده است که کودکان نیز بتوانند با استفاده از این فناوری جلوی انتشار آتش را بگیرند. روند کاری این توپ به این صورت می باشد که وقتی در معرض دمای حدود ۷۰ درجه سانتیگراد قرار بگیرد، در صورت خودکار منفجر خواهد شد و صدای بسیار زیادی در حدود ۱۰۱ دسیبل ایجاد می‌کند که می‌توان آن را به عنوان یک هشدار صوتی بسیار مناسب در نظر گرفت. این توپ های یکبار مصرف دارای ۵ سال عمر مفید می باشند و زمانی که منفجر شوند، پودر آتش نشانی را در فضایی به اندازه ۹ متر مکعب پخش می‌کنند و به این صورت مانع از انتشار آتش می شوند.

خاموش کننده توپی

خاموش کننده توپی نسبت به سایر آتش خاموش کن های رایج در بازار یک برتری دارد و آن این است که شما می توانید برای خاموش کردن انواع آتش سوزی از آن استفاده کنید. در ضمن جالب است بدانید که در مواردی استفاده از گوی اطفاء حریق نیازی به اپراتور یا کسی که متخصص استفاده از آن باشد ندارد. نحوه استفاده از این گوی ها معمولا به دو صورت می باشد که در ادامه با هم این موارد را بررسی می کنیم.

  • اولین روش استفاده این صورت می باشد که این گوی را در مکان هایی که احتمال آتش سوزی وجود دارد قرار می‌دهند. در چنین شرایطی گوی اطفاء حریق عملکردی پیشگیرانه در خصوص آتش سوزی خواهد داشت و به محض رسیدن شعله به آن انفجار خواهد شد که این عمل باعث پخش شدن خود خاموش کننده و صدای زیادی می‌شود که به شما اخطار خواهد داد.
  • در روش دوم افرادی که نزدیکی آتش قرار دارند و توپ اطفاء حریق در اختیار آنهاست، به سادگی این توپ را به سمت آتش پرتاب می‌کنند تا از خواص خاموش کنندگی آن استفاده شود.

توپ ضد انتشار حریق

توپ ضد انتشار حریق، یکی از امکانات بسیار کارآمد برای جلوگیری از انتشار و فراگیر شدن انواع آتش سوزی است. همچنین جالب است بدانید که برخلاف کپسول های آتش نشانی این گوی ها، در طول عمر ۵ ساله خود، نیاز به هیچگونه تعمیر، نگهداری و بازرسی ندارند. بهترین محل برای قرار دادن این توپ ها مکانهایی که امکان آتش سوزی در آنها بیشتر است همچنین باید در زمان قرار دادن آنها در نظر داشته باشید که آیا توپ در مسیر آتش سوزی قرار خواهد گرفت یا خیر.به همین دلیل است که بیشتر افراد متخصص بهترین مکان ها برای نصب توپ ضد انتشار حریق را مواردی مانند: زیرزمین ها، اتاق های زیر شیروانی، آشپزخانه و زیر سقف های کاذب می دانند.

نارنجک اطفا حریق

نارنجک اطفا حریق یکی از ابزارهای مناسب برای خاموش کردن آتش در فضاهای کوچک است که باعث می شود خطرات و صدماتی که آتش نشان ها و قربانیان را تهدید می کنند، تا حد زیادی کاهش یابند. شکل ظاهری نارنجک اطفاء حریق مانند یک دیسک ۵ کیلویی شبیه به میمون های زمین است. این وسیله ها دارای یک ضامن هستند که در زمان حادثه آتش نشان ها کشیده نارنجک را در جایی که آتش وجود دارد پرتاب می‌کنند. این نارنجک در عرض چند ثانیه منتشر شده در یک ابر رقیق از پودر کربنات پتاسیم تولید می کند که همین باعث نرسیدن اکسیژن به آتش سوزی و در نتیجه خفگی و خاموشی آن خواهد شد.

قیمت آتش خاموش کن

قیمت آتش خاموش کن در ایران بستگی به برند و حجم آتش خاموش کن دارد. به این صورت که نمونه های آلمانی چه از برندهای معتبر می باشند دارایی قیمت بالاتری نسبت به سایر نمونه ها هستند، اما بهتر است اما فراموش نکنید که کیفیت این محصولات بسیار بهترین از سایر برند های است که شرکتهای مختلف تولید می شوند. از طرفی به دلیل شرایط بی ثبات و نامساعد اقتصادی نمی‌توان قیمت دقیقی برای گوی اطفاء حریق یا آتش خاموش کن توپی در اختیار شما خواننده گرامی قرار داد. بهترین راه برای پیدا کردن قیمت آتش خاموش کن توپی این است که یک جستجوی ساده انجام دهید و قیمت به روز و جدید آن را به دست بیاورید.

فروش توپ اطفای حریق

فروش توپ اطفای حریق امروزه از طریق سایت ها و فروشگاه های فیزیکی انجام می‌شود،اما نکته‌ای که در این میان باید در نظر داشته باشید این است که خرید خودرو از نمایندگی های معتبر انجام دهید تا علاوه بر اینکه از کیفیت عملکرد محصول اطمینان پیدا می کنید، از تمام ویژگی ها و مزایای این محصول استفاده کنید. مزایای استفاده از اطفای حریق عبارتند از:

  • روکش پلاستیکی این توپ‌ها ضد آب می باشد و همین باعث افزایش دوام آنها در شرایط محیطی مختلف خواهد شد.
  • صدای انفجار بالا که مانند یک هشدار قوی برای اطرافیان محیط آتش سوزی عمل می‌کند.
  • اطفاء حریق در همان مراحل اولیه و قبل از انتشار آتش سوزی
  • قابل نصب در حالات مختلف
  • قابلیت حمل ساده و همچنین استفاده آسان برای افرادی که هیچ تخصصی در ازمینه اطفاء حریق ندارند